Fundusze z Unii pomogły znaleźć kobietom zatrudnienie oraz zupełnie przemienić ich istnienie.

Kobiety znajdują się w szczególnie niedogodnej sytuacji na rynku pracy. Macierzyństwo, wychowanie synów i zameldowanie na terenach wiejskich, to tylko wybrane przeszkody na drodze do znalezienia wyśnionego albo jakiegokolwiek zajęcia. Dodatkowo nieaktualne kwalifikacje i wykształcenie w nadwyżkowych zawodach sprawiają, że kobiety nie są w stanie pochwalić się przed pracodawcami żadnymi cennymi zdolnościami.

Fundusze z Unii od dobrych kilku lat przeobrażają tę ponurą sytuację. Szkolenia zorganizowane w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki uzupełniły braki w wykształceniu lub w całości zmieniły profesję tysiąca bezrobotnych gospodyń. Nawet samo wzięcie udziału w programie powodowało podniesienie samooceny uczestniczek, nawet jeżeli kurs nie przewidywał zdobycia określonych kompetencji. Podobno nawet sama wizyta u fryzjerki dodaje pewności siebie i tym samym może skutecznie pomóc w odszukaniu zatrudnienia.

finanse

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com
Panie, które potrafią bardzo dobrze szyć, kucharzyć, czy nawet ścierać kurze, mogą pomyśleć o założeniu własnej działalności gospodarczej. Wtedy jako kobiety prowadzące własny biznes mogą dobijać się o środki na start, czyli uściślając, o dofinansowanie małych firm. Własna firma to znakomity pomysł na wiązanie obowiązków domowych, biznesowych i hobbistycznych. Na instruktażach dowiedziały się, jak przygotować biznesplan, a jeżeli to nie wystarczy, skierują kroki do biblioteki i poszukają pozycji, których tytuły brzmią: dofinansowania unijne dla małych firm. To zagadnienie jest obecnie przedmiotem nie tylko publikacji naukowych czy prac habilitacyjnych, ale także mnogich felietonów znajdujących się również w internecie czy gazetach.

Na tym etapie rola środków europejskich się nie kończy. Osoby już zatrudnione są w stanie skorzystać z licznych szkoleń. Powstały portale internetowe, które zbierają takie dane oraz zamieszczają kontakty telefoniczne i mailowe do instytucji obecnie prowadzących nabór.
Fundusze unijne cały czas zmieniają naszą rodzimą gospodarkę. Nie często do mieszkańców obszarów wiejskich trafiają hasła takie jak na przykład: dotacja, dofinansowanie małych firm czy dofinansowania unijne dla małych firm. Wspaniałym lekarstwem na taką sytuację stają się masowe kampanie reklamowe. O dofinansowaniu oferowanym przez Brukselę informują bilbordy, spoty w radiu i telewizji. Nic dziwnego, że z upływem lat coraz trudniej będzie odszukać osobę, która na dźwięk wyrazów dofinansowania unijne dla małych firm zareaguje zaskoczeniem.