Jarosławiec – plan na udane wakacje nad morzem Bałtyckim!

Jarosławiec to wieś rybacka i rekreacyjno – wypoczynkowa leżąca na Wybrzeżu Słowińskim i Przylądku Jarosławiec. Letnisko mieści się pomiędzy dwoma popularnymi kurortami nadmorskimi: Darłowem i Ustką.

Plaża, morze

Autor: mmlolek
Źródło: http://www.flickr.com
W wyniku tego, że Jarosławiec mieści się na kawałeczku lądu wysuniętym w głąb morza, można cieszyć się tutaj niezwykle czystą wodą (pierwsza klasa czystości) i plażami. W sąsiedztwie nie ma też znacznych ośrodków przemysłowych i ujść dużych rzek.

Do dwutysięcznego ósmego roku plaże w Jarosławcu nie należały do najatrakcyjniejszych i dominowały tu głównie odcinki kamieniste. Przeprowadzono tu jednak prace które miały na celu poszerzenie i zabezpieczenie plaży, a także zwieziono 10 tys. m³ piasku wywodzącego się z Ustki. Wielu z pewnością zaciekawi duże prawdopodobieństwo odnalezienia tutaj przepięknych okazów bursztynu. Jarosławiec otoczony jest przez sosnowe lasy z między innymi sosną czarną, modrzewiem i daglezją. Cudną częścią tutejszego krajobrazu są klify o długości dwóch kilometrów i wysokości dobiegającej do dwudziestu metrów, a także wydmy zarośnięte przez drzewa iglaste i z rzadka spotykanym mikołajkiem nadmorskim. Na klifach mieści się sporo punktów widokowych, z których rozciąga się śliczna panorama wybrzeża morskiego. Sporą popularnością cieszą się też przejażdżki konne po klifach.

Najbardziej atrakcyjnym obiektem w Jarosławcu jest latarnia morska z tysiąc osiemset dwudziestego dziewiątego roku o wysokości 33,3 m. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania i stanowi najbardziej ciekawy punkt widokowy w okolicy. Atrakcyjnymi obiektami w Jarosławcu są też zabytkowe domy o konstrukcji szachulcowej oraz dawna stacja ratownictwa morskiego – element XIX-wiecznej sieci czerwonych szop, dziś restauracja. Domy szachulcowe połączone są szlakiem turystycznym „Kraina w kratę”, któremu szyku dodają brukowane uliczki i stylizowane latarnie.

Jeśli chcesz znaleźć rzetelne dane, zerknij i sprawdź informację (https://jadenapodlasie.pl/oferty/noclegi/agroturystyka-na-podlasiu) – tu znajdują się jedynie interesujące oferty. Upewnij się, nie zawiedziesz się.

W Jarosławcu występuje też mała przystań, z której w króciutkie rejsy wyruszają łodzie turystyczne. Przystań morska dla rybaków obejmuje dalbę wyciągową, plażę do bazowania łodzi, utwardzony plac i akwatorium. Kolorowe kutry rybackie stanowią nierozłączny, fantastyczny element krajobrazu jarosławskich plaż. Tutaj można również zakupić ledwo co złowioną rybę.

Znaczną atrakcją Jarosławca jest aquapark umiejscowiony przy sanatorium Panorama Morska i trzysta pięćdziesiąt metrów od Bałtyku. Kompleks znajduje się pod gołym niebem i funkcjonuje od maja do września. W aquaparku znajdują się trzy zbiorniki: basen ze sztuczną falą, basen rekreacyjny i basen wielofunkcyjny – sprawdź tu. Do dodatkowych atrakcji należy tutaj podgrzewana woda, sztuczna rzeka i sztuczna grota z wodospadami. Obok aquaparku znajduje się również SPA, gdzie można skorzystać z zabiegów odnowy biologicznej. Do innych atrakcji należą: korty tenisowe, ośrodki jazdy konnej, boiska sportowe, cyrk, lunaparki, place zabaw i przejażdżki bryczką.

W Jarosławcu odbywają się liczne imprezy plenerowe: biegi, zawody pływania i piłki nożnej, a nawet turnieje szachowe. Do najbardziej znanych należy Ogólnopolski Bieg po Plaży i Neptunalia.

Przez Jarosławiec przebiegają dwa szlaki rowerowe. Pierwszy z nich to trasa do Ustki o długości około dwadzieścia osiem kilometrów biegnąca przez poligon wojskowy, na którym częstokrotnie mają miejsca ćwiczenia wojsk NATO. Drugi szlak wiedzie wzdłuż morza, ma długość około 20 km i prowadzi do Darłówka. W pobliżu Jarosławca znajdują się także dwa cudne jeziora przybrzeżne: Kopań i Wicko z zorganizowanymi łowiskami ryb.