Jantar – sekret Bursztynowego Szlaku

Jantar to wieś letniskowa która leży w województwie pomorskim, na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych. Nazwa wsi nie bez przyczyny odnosi się do jednego z największych bałtyckich skarbów, albowiem znajduje się ona na trasie dawnego Szlaku Bursztynowego. Z tego też powodu, każdego roku odbywa się tu finał Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu.

Morze, Bałtyk

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Za czasów intensywnego ruchu na Szlaku Bursztynowym, Jantar był bardzo dobrze rozwiniętą i bogatą osadą z barami i noclegowniami dla podróżników. W dzisiejszych czasach wieś funkcjonuje, jako kurort turystyczny z rozległymi, piaszczystymi plażami. Są one zadbane, bezpieczne i stosownie przyszykowane zarówno dla rozluźniającego, jak i czynnego wypoczynku.

Bowiem Jantar słynie z bursztynu nie wyłącznie w naszym kraju, lecz i w całej Europie, to właśnie tutaj odbywa się finał Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. Zawody te aranżowane są na plażach polskiego wybrzeża od 1998 r. Dodatkową atrakcją konkursów są przeróżnego typu gry, zabawy a także występy gwiazd. Miłośnicy bursztynów z pewnością będą chcieli zwiedzić Muzeum Bursztynnictwa, w którym uzbierano unikatowe produkty z bursztynu, ryciny, oryginalne mapy oraz starodawne zdjęcia. Można tutaj też zaznajomić się z historią miejscowości i dziejami połowu bursztynów. Atrakcyjnych doznań i wiadomości może dostarczyć także spotkanie z rybakiem, który przekaże fascynujące historie związane z morzem, a także objaśni specyfikę swojego zawodu. Można również nabyć od niego dopiero co złapane, morskie ryby.

Popularną jantarską atrakcją jest Wioska Indiańska – więcej w tym temacie, gdzie można ujrzeć prawdziwe tipi, zwiedzić muzeum Indian, zapoznać się z ich zwyczajami i pomysłami na rozrywkę. Warto również posłuchać opowieści o dziejach Indian oraz zaopatrzyć się w ręcznie sporządzone pamiątki związane z indiańską kulturą. Jantar znajduje się na szlaku wąskotorowej Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Kolejka turystyczna kursuje tutaj na trasie Nowy Dwór Gdański – Stegna Gdańska oraz Sztutowo – Mikoszewo Ujście Wisły. Warto skorzystać, zatem z przejażdżki zapewniającej wiele interesujących wrażeń.

Jeżeli ukazywana tutaj kwestia to Twój konik – wyraź opinię na jej temat. Twój komentarz bez wątpienia dla redaktora się liczy.

W trakcie pobytu w Jantarze zapewne ciekawa będzie też wizyta w Mini Zoo gdzie mieszkają strusie, kury, króliki, kozy, osły, świnie oraz inne zwierzęta domowe, a także w gospodarstwie edukacyjnym Pasieka „U Strusi”, gdzie mieści się atrakcyjna wystawa i filmy poświęcone strusiom i pszczołom i szklany ul obserwacyjny z żywymi owadami. Można tu też nabyć miód z miejscowej pasieki. Sławą cieszą się też tutejsze ośrodki jazdy konnej: Grupa Buffalo Bill i Farma Jantar.

Z uwagi na pozytywny mikroklimat i szansy wykorzystania tutejszych źródeł solankowych, Jantar ma możliwość stać się w nie dalekiej przyszłości ośrodkiem rehabilitacyjno – leczniczym.

***Kompletną propozycję na wakacje dwa tysiące czternaście w Jantarze można znaleźć w serwisie albo klikając na niżej umieszczone linki:- Jantar pensjonaty- noclegi Jantar- wypoczynek 2014