Dlaczego warto jest założyć działalność gospodarczą za naszą zachodnią granicą oraz o czym należy pamiętać?

Dziś można założyć działalność gospodarczą na terenie calutkiej Unii Europejskiej. Polscy obywatele mogliby uruchamiać firmy w każdym państwie UE także w Niemczech. Jeżeli zdecydujesz się na założenie firmy w tym kraju, musisz dokonać wyboru postaci prawnej takiej działalności.

Platforma

Autor: GJessicaK80
Źródło: http://www.flickr.com

Wrocław

Autor: Ministerio de Relaciones Exteriores
Źródło: http://www.flickr.com
W dzisiejszych czasach dużo osób decyduje się na założenie działalności w Niemczech. Firma w Niemczech wymaga zarejestrowania w gminie. Gmina zawiadomi automatycznie niemiecki US. Jeśli osiągasz dochody z wolnego zawodu, trzeba zgłosić działalność wprost w niemieckim US. Należałoby na początku założyć sobie konto w Niemczech. Nie jest to wymagane, jednak zapewne ułatwi to działanie na niemieckim rynku. Kiedy nasza firma zrobi pierwsze zamówienie, trzeba będzie wystawić fakturę. Trzeba to zrobić w odpowiedniej formie. Musi być w nim uwzględniony czas za który jest on wystawiany, jaką usługę wykonaliśmy oraz czy VAT zapłacimy sami, czy zrobi to zleceniodawca.
firma w niemczech

Autor: Tom Blackman
Źródło: http://www.flickr.com
Rachunkowość można by prowadzić samemu albo prowadzenie jej można by zlecić doradcy podatkowemu. Jeśli jesteśmy płatnikami VAT, musimy wysyłać comiesięczne oświadczenia podatkowe. Można przesyłać je przez internet za pomocą darmowego programu. Jeżeli nasza firma rozbudowuje się prawidłowo, to nie ma ograniczeń do zatrudnienia pracowników. Trzeba złożyć podanie o specjalistyczny numer identyfikacyjny. Kiedy rok podatkowy się zakończy, trzeba we właściwym niemieckim Urzędzie Skarbowym złożyć oświadczenie skarbowe. Jest wiadome, że po otworzeniu działalności jest na głowie dużo różnych spraw, lecz nie można zapomnieć zbierać wszystkich rachunków związanych z prowadzeniem naszej działalności. Są to wszystkie należności za zakwaterowanie czy rachunki (biuro rachunkowe Gdańsk) za telefon.

Może pomóc nam to w zapłaceniu pod koniec roku niższego podatku dochodowego. Warto otworzyć działalność w Niemczech, bo jest to o dużo łatwiejsze i nie przynosi tyle kłopotów co w Polsce.