Faktoring – jego niezbędni uczestnicy oraz najistotniejsze odmiany

Bardzo wielu z nas kiedy tylko słyszy na temat faktoringu posiada bardzo mylne skojarzenie rodzaju: „Czy to to samo co zwykła faktura?”. Wbrew pozorom myśli w ten sposób niewiarygodnie wielu spośród nas, przede wszystkim z powodu braku zainteresowania tego typu tematami.

Dlatego dzisiaj opowiemy troszkę na ten konkretny temat – ogólną definicję bez problemu znajdziemy w sieci internetowej, więc my skoncentrujemy się na tych bardziej „szczegółowych” rzeczach, bez których to nasz temat w ogóle nie byłby tym, czym jest.

urzędnik

Autor: Da Sal
Źródło: http://www.flickr.com
Na początku trzeba mieć świadomość, iż istnieją dokładnie trzy podmiotu faktoringu, wśród których wyróżniamy: Pierwszą – Faktora (który to zwykle jest bankiem albo określoną instytucją pozabankową); Druga – Faktoranta (a więc już określonego przedsiębiorcę, który właśnie korzysta z owej usługi faktoringowej); oraz 3. Dłużnik faktoringowy (czyli w skrócie kontrahent określonego faktoranta).

Co do samych rodzajów faktoringu, to mamy możliwość go po rozdzielać ze względy na trzy dosyć specyficzne cechy: 1.

Zainteresował Cię wpis artykuł?! To przejdź do oferty doradca kredytów hipotecznych wrocław, by zaznajomić się z dodatkowymi info na ten temat, które dla Ciebie opublikowaliśmy.

Podział związany z ryzykiem niewypłacalności klienta (mamy tutaj więc faktoring właściwy, niewłaściwy oraz mieszany); 2. Taki to ze względu na jedynie sam termin powiadomienia osoby zadłużonej na temat zawartej umowy faktoringowej (czyli faktoring nazywany otwartym, półotwarty i tajny); a także nie mniej ważny 3. Czyli mający podział ze względu na tę konkretną chwilę dostania zapłaty za już tę sprzedaną wierzytelność (w tym konkretnym wypadku możemy wyróżnić tak nazywany faktoring dyskontowy, faktoring zaliczkowy, oraz taki odrobinę mocniej specyficzny faktoring wymagalnościowy). Na sam finisz warto zauważyć, że sam faktoring posiada wiele plusów, lecz również też minusów, dlatego zanim podejmiemy jakiekolwiek działania dobrze jest nad nimi pomyśleć!