Jakie są najczęściej spotykane metody inwestowania oszczędności, zalety i wady grania na giełdzie.

Sposobów na inwestowanie wolnych pieniędzy jest wiele. Niektóre z nich, na przykład lokaty terminowe czy obligacje nie zapewniają najczęściej wielkich zysków, ale są za to metodami bezpiecznymi. Do wykupu obligacji zobowiązuje się nasz rząd, więc tu nic nie będzie groziło, podobnie będzie z lokatami. Jeśli nawet by się okazało, że upadnie któryś z banków, to środki klientów są zabezpieczone za pomocą gwarancji.

Giełda

Autor: Dick Thomas Johnson
Źródło: http://www.flickr.com
Chętnie stosowane są również agresywniejsze sposoby, które mogą dać sporo większe możliwości, ale też związane z nimi ryzyko jest dużo większe. W tego typu metodach można zarobić znacznie więcej niż na tradycyjnej lokacie, czasami będzie to nawet kilka razy więcej. Do takich metod zalicza się na przykład granie na giełdzie, która w wielu krajach jest bardzo popularną formą inwestycji. Lecz występuje tu znacznie większe ryzyko utraty środków, jak widać po historii raz na pewien czas zdarzają się tąpnięcia, jakie mocno chwieją rynkami finansowymi.

Istotne przy tym, żeby sprawnie inwestować na rynku akcji, jest pozyskanie odpowiednich wiadomości. Rzecz jasna można powierzyć inwestycje jednemu z funduszy i się niczym nie przejmować, lecz trzeba od tego płacić prowizję, i to niekiedy dość wysoką. Dużo korzystniejszym rozwiązaniem będzie zajęcie się samodzielnie kupowaniem i sprzedawaniem akcji, tyle że przy poważniejszym zaangażowaniu będzie to zajęcie na cały etat, a może i na więcej.

Przede wszystkim będzie potrzebna spora wiedza z zasad funkcjonowania rynków pieniężnych, sporo systematyczności i odrobinę szczęścia. Zawodowy gracz powinien na bieżąco śledzić aktualne notowania spółek giełdowych, przez co będzie mógł w miarę szybko reagować w nieprzewidzianych sytuacjach.

Przejdź na naszą witrynę. Znajdziesz tam codziennie wyłącznie bieżący materiał. Rzetelne wiadomości z pewnością spełnią Twoje wymagania.

Koniecznie musi również mieć dobre rozeznanie, co się dzieje w spółkach, w które inwestuje, w tym przypadku ogromną pomocą mogą służyć dane giełdowe prezentowane w prasie branżowej i serwisach internetowych. Oczywiście nawet najlepsza wiedza i doświadczenie nie zabezpieczą przez jakiś kryzysem, z tego też powodu zaczynając przygodę z giełdą trzeba być świadomym istniejącego ryzyka.