Czy język łaciński jest dobry jako drugi?

Znasz angielski, ale chciałbyś poznać jeszcze jeden język? Marzysz o jakimś egzotycznym wyzwaniu czy wolisz bardziej lokalne rozwiązania? Wybór jest ogromny, bo języków jest bardzo wiele, jedne bardziej wpływowe, inne w ogóle, jednakże możesz patrzeć pod katem siły kraju (gospodarka, polityka), jak i patrzeć w kategoriach twoich zainteresowań. Jest ci blisko do jakiegoś kraju, lubisz tamtą kulturę czy geografię, a może fascynuje cię historia? Co wybierzesz: pasję czy rozsądek? Można podjąć naukę języka łacińskiego, choć to język martwy, ale dostępne są słowniki i podręczniki, lecz czy warto uczyć się języka, którego nikt już nie używa?

książka

Źródło: www.morguefile.com

Oba te determinanty: fascynacja i rozsądek, niekoniecznie się wykluczają, można przecież interesować się danym krajem i poznawać dany język, z myślą o lepszych zarobkach. Takie możliwości zapewnia z pewnością język koreański (szkolenia z łacińskiego). Nie jest tak popularny, jak przykładowo chiński czy japoński, lecz daje ciekawe możliwości. Mamy w Polsce wiele koreańskich firm, oczywiście do kontaktów z pracownikami z tego kraju wystarcza angielski, lecz możemy skorzystać więcej, posługując się ich ojczystym językiem. Naukę języka koreańskiego zacznijmy od podstaw, a dopiero później bierzmy się za słowniki i zaawansowane podręczniki. A może coś bliższego? Lepiej nie sięgajmy jednak po języki z rodzimej, słowiańskiej grupy językowej (czeski, rosyjski, słowacki), lecz spróbujmy uczyć się trudniejszego języka.

Poznaj bardziej tę problematykę i zobacz treść na witrynie (http://www.robak.konin.pl/oferta/przenosniki-tasmowe). Są tam pokrewne posty, więc na pewno znajdziesz dla siebie coś ciekawego.

Litwa, chociaż bliska Polsce, ma zupełnie inną mowę.

Można przyznać, że język litewski (lekcje macedońskiego) jest jednym z najtrudniejszych na świecie. W tym rankingu, z krajów europejskich zdecydowanie może konkurować z polskim, fińskim czy węgierskim. Litewski zalicza się do grupy języków wschodniobałtyckich. W naszej ojczyźnie znajdziemy podręczniki i słowniki do nauki języka litewskiego. Dobrze też, z racji niedużej odległości jeździć tam i szkolić swoje kompetencje językowe w prawdziwych sytuacjach. Trochę niedocenianą mową jest język macedoński. Warto się go nauczyć , choćby mając na uwadze bogatą historię tego kraju. Nauka języka macedońskiego i pomoce naukowe dostępne na rynku (słowniki, podręczniki) nie są powalające, lecz warto podjąć trud.