Kiedy pracownik może złożyć wniosek o bezpłatny urlop?

W każdym momencie zatrudniony ma prawo złożyć wniosek o tenże urlop. Jednak to od decyzji szefa zależy, czy go dostanie .
Urlop bezpłatny, o który pracownik może prosić pracodawcę składając wniosek o urlop bezpłatny, pozwala na przerwanie wykonywania pracy dla chlebodawcy bez zrywania umowy o pracę.

telefon

Źródło: www.morguefile.com
Może być celowy w sytuacjach, w których posiadamy pracę alternatywną, przykładowo w formie kontraktu czasowego dla drugiego chlebodawcy lub mamy inne istotne powody, jakie uniemożliwiają nam czasowe świadczenie pracy (przykładowo konieczność zaopiekowania się kimś z rodziny przez pewien okres). Nim jednakże napiszesz wniosek o urlop bezpłatny, należy dokładnie zastanowić się nad tym, co się z taką formą zaprzestania świadczenia pracy łączy.

Ciągle masz duże problemy z odnalezieniem ciekawej oferty? Nie martw się – sprawdź te propozycje (http://www.demostenes.com.pl/jezyki/inne-jezyki/), one z pewnością Cię nie rozczarują.

Miej na względzie, iż chlebodawca nie ma obowiązku wyrażenia zgody na tenże urlop (nie musi też uzasadniać swojej odmowy). Jeśli jednakże się zgodzi, musisz zatroszczyć się o to, ażeby nie było żadnych obiekcji, iż na tenże urlop możesz pójść. Jeżeli przykładowo chlebodawca zgodzi się ustnie natomiast ty nie posiadasz żadnych świadków, którzy by to słyszeli, pracodawca może cię zwolnić dyscyplinarnie za naruszenie obowiązków, kiedy przestaniesz przychodzić do pracy. Dlatego zgodę chlebodawcy na taki urlop należy otrzymać pisemnie i mieć dowód tego, iż pracodawca wyraził na niego zgodę.

Zatrudniony na urlopie bezpłatnym nie jest objęty społecznym ubezpieczeniem – nie będą za zatrudnionego odprowadzane składki. Oznacza to, że przez pierwsze 30 dni urlopu bezpłatnego możesz skorzystać z opieki medycznej darmowo – potem jednak stracisz do niej prawo.