W jakiego rodzaju sytuacjach nie musimy rozliczać PIT-u? O jakich kwestiach musimy pamiętać?

Jak w każdym roku, tak i aktualnie do końca kwietnia każdy podatnik musi złożyć w Urzędzie Skarbowym zeznania roczne. Ale faktycznie są okoliczności, kiedy PIT-ów nie trzeba rozliczać.


[

podatki

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

]

Zdecydowana większość z nas z końcem kwietnia składa tego rodzaju zeznanie, w innym przypadku grożą nam sankcje prawne. W dzisiejszych czasach jest to w rzeczy samej bardzo łatwe, bo jest internet, są więc programy takiego rodzaju jak pit 2015 online. Dzięki nim rozliczanie pit jest szybkie oraz sprawne, jesteśmy w stanie tak rozliczyć różne typy PIT-ów, takie jak np. rozliczenie pit 37. W których sytuacjach jednakże nie trzeba rozliczać pit? Są takie sytuacje. Jak w poprzednim roku nie uzyskaliśmy żadnych przychodów, to nie musimy składać rocznego zeznania.

Tego typu zasada jednak nie działa, jak jesteśmy przedsiębiorcą, jaki nie zdobył dochodu, bo zawiesił działalność gospodarczą. W tego rodzaju okoliczności trzeba przedłożyć tak zwane “zerowe” zeznanie roczne. Jak w 2015 roku uzyskaliśmy tylko przychody, jak korzystaliśmy ze zwolnienia od podatku, to nie trzeba rozliczać ich w rocznym zeznaniu. Tego typu przychody wymienia artykuł 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Takim czymś być niektóre rodzaje odszkodowań, zwycięstwa w kasynach lub świadczenia z opieki społecznej. Podobnie jest z przychodami z umów cywilnoprawnych do 200 zł.. Jak kwota należności określona w umowie zlecenia lub o dzieło, jaka jest określona z osobą która nie jest pracownikiem płatnika nie przekracza 200 złotych, to umowa (zobacz kalkulator netto brutto pensja) opodatkowana będzie zryczałtowanym podatkiem dochodowym, który wynosi 18 procent.

rozliczenia, rachunki,  PIT

Źródło: pixabay.com
Takiego dochodu nie jesteśmy zmuszeni wykazywać w zeznaniu rocznym. Jak więc oprócz tego nie mieliśmy w roku poprzednim żadnych pozostałych dochodów, to nie istnieje konieczność przedłożenia zeznania. Zeznania rocznego nie muszą też składać podatnicy, jakim PIT-40 przygotował płatnik, na przykład zakład pracy. Jeśli więc złożyliśmy płatnikowi oświadczenie PIT-12, gdzie potwierdziliśmy, że w danym roku nie zdobyliśmy innych dochodów (poza tymi uzyskanymi u niego), natomiast płatnik obliczył za nas roczny PIT, to już nie trzeba składać oddzielnego rocznego zeznania. To więc bardzo komfortowe dla wielu osób.