Rejon Wielkopolski – interesujący wybór miejsca na urlop

Każdy, kto chciałby odbyć wędrówkę do miejsc, gdzie rozpoczęły się dzieje państwa polskiego, musi zaplanować przynajmniej długi weekend w Wielkopolsce bądź wybrać ten region na wakacje 2014. Niezwykłe odkrycia dokonane przez archeologów na tym obszarze przyczyniły się do dużego powiększenia znajomości historii Polski. Przypuszczalnie, że dzięki dalszym badaniom poznamy jeszcze bardzo dużo interesujących szczegółów o tym regionie.

Bazylika sanktuarium, Licheń

Autor: Arcadiuš
Źródło: http://www.flickr.com
Do najważniejszych wielkopolskich miast należą Poznań i Gniezno. Poznań to stolica Wielkopolski i równocześnie znaczące centrum gospodarcze, handlowe, naukowe, kulturowe i turystyczne zachodniej części kraju. W sercu cudnej, poznańskiej starówki mieści się Stary Rynek z renesansowym ratuszem, z którego wieży trykają się koziołki, będące jednym z paru symboli miasta. W ratuszu znajduje się Muzeum Historii Miasta Poznania.

Oprócz tego przy Starym Rynku stoją ładnie odremontowane kupieckie kamienice, Studzienka Bamberki, czarujące fontanny, a także barokowy kościół farny pod wezwaniem świętego Stanisława. Najbardziej starą częścią Poznania jest Ostrów Tumski. Wznosi się tutaj cudowna katedra pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła. Miejsce to stanowi kolebkę państwa polskiego i Kościoła, jak również nekropolię Piastów: Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela i Przemysła II. W podziemiach bazyliki do dnia dzisiejszego uchowały się relikty przedromańskie i romańskie. W Poznaniu należy także zobaczyć kompleks odpoczynkowy naokoło jeziora Malta – https://www.eccoholiday.com/region/malta/ – i Nowe Zoo. Najbardziej cennym zabytkiem Gniezna jest bazylika archikatedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Świątynia, w której byli koronowani polscy królowie jest autentycznym skarbem o skali europejskiej. Na szczególną uwagę zasługują wyjątkowo cenne Drzwi Gnieźnieńskie opowiadające historię życia świętego Wojciecha oraz jego relikwie, umieszczone w prezbiterium, we wczesnobarokowym relikwiarzu. Kalisz określany jest najstarszym miastem w Polsce, albowiem wspominano o nim już w II wieku naszej ery. Do najbardziej cennych zabytków Kalisza można zaliczyć: kościół ojców franciszkanów z relikwiami błogosławionej Jolenty, katedra świętego Mikołaja i Państwowy Teatr imienia Wojciecha Bogusławskiego.

Pośród innych atrakcyjnych wielkopolskich miejscowości należy wyróżnić Kórnik ze wspaniałą rezydencją Działyńskich, w której zebrano bogate zbiory biblioteczne i pamiątki narodowe. Kórnicki zamek otoczony jest Arboretum, z najbardziej bogatą w naszym państwie kolekcją drzew i krzewów (około trzy tysiące gatunków i odmian). Należy również zajrzeć do Rogalina, gdzie znajduje się późnobarokowo – klasycystyczna rodowa rezydencja Raczyńskich, ze rewelacyjną kolekcją malarstwa polskiego i europejskiego. Do pałacu przylega park francuski i angielski z pomnikowymi dębami. W niedalekim Puszczykowie odwiedzić można wyjątkowo ciekawe muzeum, które znajduje się w domu, w którym mieszkał znany pisarz i obieżyświat Arkady Fiedler. Nagromadzono tam dzieła autora i pamiątki z jego ekspedycji. W Szreniawie mieści się inny interesujący obiekt muzealny – Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego, które na swym terenie ma plus minus 20 000 eksponatów. Nie można pominąć także Ostrowa Lednickiego, gdzie zobaczyć można kawałki palatium Mieszka I. Punktem obowiązkowym jest również Wielkopolski Park Etnograficzny wsi wielkopolskiej w Dziekanowicach nad brzegiem Jeziora Lednickiego. Do innych wielkopolskich fascynujących skansenów należą: Muzeum Kultury Ludowej w Osieku, Skansen w Russowie, Skansen w Mrówkach, Skansen Pszczelarski w Swarzędzu, Skansen w Wolsztynie i Skansen Miniatur w Pobiedziskach. W trakcie pobytu w Wielkopolsce należy ujrzeć również pałac w Racocie ze znaną Stadniną Koni, pałac w Pawłowicach ze fantastycznym, w dużej mierze oryginalnym wyposażeniem, zamek w Rydzynie z bogatym wystrojem sztukatorskim i rzeźbiarskim, zespół pałacowo – parkowy w Czerniejewie oraz dwór w Koszutach wykonany w sposób dający złudzenie, iż ktoś tutaj mieszka. Jeżeli wybierzemy się na poszukiwanie śladów bytności Adama Mickiewicza w regionie wielkopolskim, trafimy na pałac w Śmiełowie, gdzie poeta przebywał w tysiąc osiemset trzydziestym pierwszym roku. Na pamiątkę jego bytności zrobiono tu poświęcone mu muzeum. Znakomitym zabytkiem podtrzymanym w stylu francuskiego renesansu jest zamek w Gołuchowie. Obiekt otacza park o charakterze arboretum, a niedaleko znajduje się jedyna w Wielkopolsce zagroda żubrów. Naszej uwadze nie może umknąć też przecudowny pałac myśliwski w Antoninie wzniesiony dla rodziny Radziwiłłów. Dwa razy przebywał tu Fryderyk Chopin i żeby upamiętnić te odwiedziny rokrocznie odbywa się tutaj festiwal „Chopin w barwach jesieni”.

Pośród najistotniejszych wielkopolskich miejsc pielgrzymkowych wymienić możemy przede wszystkim sanktuarium w Licheniu, gdzie jest cudowny obraz Matki Boskiej Licheńskiej. Do najważniejszych obiektów w Licheniu należą bazylika, kościół pw. św. Doroty, kamienna Golgota i pomnik Jana Pawła II. W sanktuarium utworzono bardzo dużo malowniczych alejek z kapliczkami i pomnikami o charakterze religijnym. Innymi popularnymi miejscami pielgrzymkowymi są: Kalwaria Skulska z Droga Krzyżową, Sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu, Bazylika na świętej Górze obok Gostynia, Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej, Droga Krzyżowa w Ujściu i Kolegiata w Szamotułach. W Wielkopolsce znajduje się też wiele cudownych drewnianych kościołów, m.in. w Tarnowie Pałuckim, Słopanowie, Bralinie, Wierzenicy, Wełnie, Dolsku, Gułtowych i Słupcy.

Najbardziej wartościowym przyrodniczo terenem w Wielkopolsce (dobry portal) jest Wielkopolski Park Narodowy, który powstał w celu ochrony polodowcowego krajobrazu. Podsumowaniem wszystkich cennych walorów naturalnych Parku jest Ośrodek Muzealno – Dydaktyczny Wielkopolskiego P.N. w Jeziorach.