Ustka – wspaniały pomysł na wczasy 2014

Przepięknie położony, nadmorski kurort wypoczynkowy, posiadający również wieloletnią tradycję uzdrowiskową, w którym łatwo o komfortowe pokoje gościnne. Ustka, bo o niej mowa to też ciekawe zabytki i obiekty muzealne jak również korzystny mikroklimat i świetne warunki naturalne. Właśnie te argumenty powodują, że Ustka należy do zdecydowanie najbardziej popularnych miejscowości wakacyjnych wybieranych na wczasy 2014 w Polsce.

Morze, Bałtyk

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Ustka działała, jako uzdrowiska już przed I Wojną Światową. Pensjonariusze przybywali tutaj, ażeby kurować choroby dróg oddechowych, reumatyzm, choroby układu krążenia, tarczycy, żołądka, również nerwicę.

Dla gości szukających w Ustce zdrowia, zbudowano zakład przyrodoleczniczy, określany łazienkami usteckimi. Łazienki pełnią swoją rolę do obecnej chwili, będąc równocześnie zachwycającym zabytkiem, świadczącym o niepowtarzalnej, polskiej tradycji uzdrowiskowej. Kompleks zdrowotny przy ulicy Beniowskiego, niedaleko wschodniego mola w Ustce został zaprojektowany przez znakomitego sopockiego architekta Dunkela. Już we wczesnym okresie funkcjonowania uzdrowiska w Ustce, oferta była nadzwyczaj szeroka. Proponowano tutaj nie tylko kąpiele lecznicze, ale również kąpiele w błocie borowinowym, kąpiele tlenowe, węglowe, również okłady, kompresy i masaże.

W dzisiejszych czasach, prócz walorów uzdrowiskowych, jedną z głównych atrakcji Ustki jest naturalnie rozległa i piaszczysta plaża, systematycznie zajmująca najwyższe miejsce w statystykach ustalających czystość wody i piasku, bezpieczeństwo oraz ofertę rozrywkową i gastronomiczną polskich kąpielisk. Rodziców na pewno ucieszy fakt, iż w Ustce działa Plażowe Centrum Animacji dla Dzieci, gdzie doświadczeni nauczyciele oraz studenci pedagogiki prowadzą typowe gry i zabawy plażowe, naukę tańca, gimnastykę i proponują sporo innych atrakcji. Do innych plażowo – wodnych rozrywek należą turnieje siatkówki w ramach Wakacyjnego Centrum Siatkówki Plażowej oraz centrum nurkowe, dzięki któremu możemy naocznie poznać czar głębin morza Bałtyckiego (dodatkowe informacje).

Przy plaży biegnie nadmorska promenada w Ustce stanowiąca centrum życia towarzyskiego miasteczka. Na spacerowiczów czekają tutaj liczne kawiarnie, ogródki i kawiarenki. Na końcu promenady i parku nadmorskiego wznosi się wieża widokowa, z której roztacza się cudna panorama Bałtyku i kurortu.

Zainteresował Cię ten opis? Jeżeli tak, to wejdź do kolejnego tekstu i czytaj dalej (http://www.spijtanio.eu/noclegi-nowy-tomysl) o tym, co bardzo Cię ciekawi.

Port w Ustce bez wątpienia zauroczy amatorów wędkarstwa i żeglarstwa. Cumują tutaj kutry, statki wycieczkowe i żaglówki oraz można się stąd wybrać w rejsy turystyczne (więcej na Ustce wznosi się latarnia, którą uprzystępniono do zwiedzania. Obiekt powstał w tysiąc osiemset dziewięćdziesiątym drugim roku i przetrwał do dnia dzisiejszego bez większych zniszczeń. Latarnia wybudowana jest z czerwonej cegły i ma dwadzieścia jeden metrów wysokości. Ciekawym obiektem jest również Baza Ratowników morskich, czyli stacja ratownicza zbudowana w 1867 r.. Obiekty te, nazywane także Czerwonymi Szopami, funkcjonowały dawniej, jako zaplecze do magazynowania sprzętu ratunkowego. Warto też zobaczyć Bałtycką Galerię Sztuki, Muzeum Ziemi Usteckiej obrazującą bogatą historię Ustki i jej okolic oraz Muzeum Chleba, urządzone na poddaszu starej piekarni pana Eugeniusza Brzóski. Stoją tu takie niepowtarzalne sprzęty, jak: 80-letni automat do sprzedaży cukierków, stu-letnie gofrownice, prototyp lodówki funkcjonującej bez prądu i czterystu-letnie mieszadło do przerabiania ciasta piernikowego. Pośród usteckich zabytków sakralnych należy wyróżnić neogotycki kościół Najświętszego Zbawiciela, w którym znajdują się niezwykle cenne organy z manufaktury Volknerów oraz XVII-wieczny krucyfiks, przeniesiony tu z najstarszej usteckiej świątyni.

W Ustce ma miejsce sporo ciekawych wydarzeń, a do najbardziej interesujących należy Festiwal Legend Rocka i Ogólnopolski Festiwal Sztucznych Ogni.

Gmina Ustka wraz z gminami Słupsk, Smołdzino, Sławno, Postomin, tworzy tzw. „Krainę w Kratę”, ponieważ na ich obszarze znajduje się wiele przykładów starego budownictwa o konstrukcji kratownicowej. Typową dla niej cechą są czarne drewniane części, tworzące kratę i wypełnienia bielone wapnem. Najbardziej urokliwym przystankiem na wspomnianym szlaku jest wieś Swołowo, gdzie zachowało się najwięcej budynków o konstrukcji ryglowej.
Na wyprawę rowerową należy wybrać się pasem pobrzeża wydmowego i klifowego, ciągnącego się od Ustki po Przewłokę. W okolicach Ustki znajduje się również inna znana atrakcja – Słowiński Park Narodowy, gdzie są ruchome wydmy oraz pięknie położone, przybrzeżne jeziora. Trzeba udać się również do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.