Rozliczenia z nawiązką do ZUS, komu opłaca się podatek liniowy – czyli rozliczenia coraz bliżej

Każdy koniec roku wiąże się z przygotowywaniem przez przedsiębiorców deklaracji podatkowych. Odbywane przez nas stosunki pracy za cały rok zostaną wkrótce zestawione na egzemplarzach PIT. Jak w związku tym wygląda regulowanie zaległości finansowych? Jakie są przeliczniki mówiące o tym ile powinny wynieść nas odsetki od zaległości ZUS? Kiedy opłaca się korzystanie z podatku liniowego?

Każdy z pracujących na umowie o pracę odprowadza do ZUS-u trzy grupy składek. Jesteśmy zmuszeni w deklaracjach zestawiać m.in. wysokości składek na ubezpieczenie społeczne a także składki do OFE (więcej na ). Instytucja co roku reguluje stawki które „wisimy” – przy dopłatach społecznych wynoszą one 8 % w skali roku, przy OFE równają się 4,51 % na rok. Cyfry te zmieniają się w ciągu lat – bieżące podejrzymy na stronie urzędu. ZUS przedstawia również wysokość spłat za odsetki ustawowe – jesteśmy je winni każdemu, komu zlecaliśmy usługę lub kupowaliśmy produkt. Obecnie odsetki za zwłokę w spłacaniu wynoszą 13 % w skali rocznych zleceń. Wszystkie istotne dla dłużników cyfry widnieją też na stronie głównej US – jest to kolejna instytucja z którą winniśmy się rozliczać.

Czy poszukujesz obecnie czegoś ciekawego? Jeżeli tak, to zerknij na ofertę (http://www.graulaw.eu/pl/uslugi/dziedziny-prawa/prawo-znakow-towarowych/), która niewątpliwie wyda się Tobie ekscytująca. Odnosi się ona do pokrewnej tematyki.

Przeglądając właściwość urzędów skarbowych () w dużym mieście, z większą ilością placówek, należy w wyszukiwarce wpisać adres i wyświetli się najbliższy urząd.

Kalkulator i pieniądze

Autor: Jacob Edward
Źródło: http://www.flickr.com

W innych zakładkach powinny widnieć najświeższe aktualności o podatkach, a także informacje o zwolnieniach z podatku itp.
Kolejnym wartym poruszenia zagadnieniem przy rozliczeniach jest podatek liniowy. Sprawa wydaje się prosta, gdyż podatek liniowy zasady ma proste: jest opłacalny w zyskach dla bogatszych. Biznesmeni, którzy zarabiają rocznie ponad 85 tysięcy złotych dzięki pozarolniczej działalności mogą liczyć na tzw. drugi próg podatkowy, który wynosi 32 %. Pod tym progiem obowiązuje wysokość 18 %.

Podstawą podatku jest różnica pomiędzy przychodem, a kosztami jego uzyskania. Nie jest to łatwe – przekroczenie 85 tys. złotych bywa bardziej skomplikowane także dlatego, że przedsiębiorcy nie mogą korzystać z taryf na internet, dzieci, nie mogą także rozliczyć się z małżonkiem. Opodatkowanie liniowe rodzi również konieczność spisania kolejnej deklaracji podatkowej – formularza PIT-36L.
Czytaj też
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,