Cudowna podróż w Bory Tucholskie

Tajemnica wybitnej w skali kraju czystości, jaką charakteryzują się Bory Tucholskie tkwi w ich lokalizacji. Rejon tucholskich lasów oddalony jest od potężnych miast i zakładów przemysłowych, co czyni z niego idealne miejsce na odpoczynek 2014. Środowisko naturalne nie zostało tu zdegradowane, a unikalne gatunki roślin i porostów miały korzystne warunki do rozwoju.

Bory Tucholskie

Autor: Szymon Nitka
Źródło: www.flickr.com
Bory Tucholskie słyną z najczystszych wód w kraju. Największą chlubą tej krainy jest Struga Siedmiu Jezior – strumień o przejrzystych wodach łączący śródleśne jeziorka z Jeziorem Charzykowskim. Przyroda ożywiona skupiona wokół jeziora jest bardzo zróżnicowana. Mieszkają tutaj iędzy innymi rzadko spotykane w naszym kraju kaczki – gągoły i nurogęsi, a także zimorodki.

Niezwykłością Borów Tucholskich jest specyficzna lobelia jeziorna, rosnąca w najczystszych tucholskich zbiornikach wodnych: jeziorach Wielkie i Małe Gacno, Nierybno i Głuche. Posiada ona specjalne wymogi siedliskowe i występuje tylko w stu pięćdziesięciu jeziorach Pojezierza Pomorskiego, zwanych jeziorami lobeliowymi. Cennym gatunkiem są też porosty, które także pojawiają się tylko w nadzwyczaj czystym środowisku. Wielu z pewnością zaskoczy fakt, że w głębi rezerwatu rosną gatunki z okresu ostatniego zlodowacenia sprzed 10 tys. lat.

W ostępach Borów Tucholskich żyje mnóstwo unikatowych zwierząt. Pośród nich trzeba wyróżnić bieliki, które najlepiej czują się w głębokich sosnowych lasach. Niestety nie ma już tu głuszców, których objęcie ochroną okazało się nieskuteczne. Brzegi jezior zamieszkały bobry, których populację przywrócono tu w latach 70 dwudziestego wieku.

Istotnym elementem przyrody Borów Tucholskich jest rzeka Brda, pięknie wijąca się wśród lasów, sandrów, bagien, torfowisk i łąk. Rzeka częstokroć wcina się głęboko, tworząc odcinki przełomowe, wąwozy i urwiska. Brda jest wyjątkowo słynny szlakiem kajakowym wśród wielbicieli tego sportu w całym kraju. Podczas przemierzania szlaku warto odbić w rejon sztucznego koryta Wielkiego Kanału Brdy, gdzie na skrzyżowaniu z Czerską Strugą w miejscowości Fojutowo wznosi się najdłuższy w Polsce akwedukt (75 m), będący elementem systemu hydrotechnicznego zbudowanego w latach 1845-1850.

Ciut tajemniczym akcentem w atrakcjach Borów Tucholskich jest 10 kamiennych kręgów oraz trzydzieści kurhanów usytuowanych nieopodal wsi Odry. Historia głosi, że stanowią one pamiątkę po wpływach rzymskich i zamieszkujących tu w I-III w. n.e. Gotach.

Czy chcesz poznać omawiane zagadnienie? Jeżeli tak, to sprawdź rekomendowany link, a na pewno znajdziesz takie newsy, które będą niezwykle przydatne.

Niewyjaśnioną do dziś kwestią jest jednakże rzekome nadprzyrodzone oddziaływanie tego miejsca i w dalszym ciągu jest ono przedmiotem badań radiestetów.

By całkowicie poznać wszystkie atuty Borów Tucholskich, trzeba wybrać się do Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi, na potrzeby którego zaadaptowano stary, zabytkowy spichlerz.

Rejon Borów Tucholskich to nie tylko fantastyczna, osobliwa natura, lecz również szereg niewielkich i ślicznych miejscowości, kryjących ciekawą historię i sporo atrakcyjnych miejsc. Wśród nich wyróżnia się z pewnością Człuchowo, w którym wznoszą się pozostałości zachwycającego kompleksu zamkowego będącego dziełem Krzyżaków. Pośród najlepiej ocalonych elementów zespołu znajduje się 46 -metrowa wieża, którą uprzystępniono do odwiedzania oraz park romantyczny z promenadą wiodącą nad brzeg Jeziora Czluchowskiego. Istotnym ośrodkiem sakralnym jest Wiele, gdzie znajduje się Kalwaria Wielewska. Składają się na nią 23 kapliczki, kamienne posągi oraz rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. Do Wiela szczególnie warto wybrać się w maju, ponieważ odbywa się tu wtenczas najbarwniejszy odpust w roku.

Nie ustępuj! Zachęcamy Cię, kontynuuj czytanie fajnych tekstów. Może Ci wówczas pomożemy? Namawiamy zatem do naszej następnej witryny.

Największymi atrakcjami Chojnic są mury miejskie z Bramą Człuchowską, XIV-wieczna bazylika, ratusz i zabytkowe kamienice na rynku, Muzeum Regionalne, a także barokowy kościół Jezuitów z dawnym kolegium. Wszyscy koneserzy kultury indiańskiej powinni koniecznie zajrzeć do Wymysłowa, gdzie znajduje się Muzeum Indian Północnoamerykańskich. Można podziwiać tutaj przedmioty użytku codziennego Indian, tworzone przez nich ozdoby, stroje i broń oraz okazy używane do obrzędów. Ciekawym akcentem są tipi polskich Indian, które zostały ulokowane na polance obok Muzeum.

***
Całkowitą propozycję na wakacje dwa tysiące czternaście w Borach Tucholskich można wyszukać w serwisie albo klikając na niżej umieszczone linki:
– Bory Tucholskie domki letniskowe
– kwatery Bieszczady
– weekend majowy Bory Tucholskie