Co oferują Bieszczady? Czemu właśnie w te rejony warto się wybrać?

Bieszczady, mimo stosunkowo małej gęstości zaludnienia, były miejsce zamieszkałym już w epoce neolitu. Interesujące zjawisko, szczególnie iż większość starszych osad z biegiem czasu zyskiwała na znaczeniu i rozrastała się do wielkości potężnych dziś metropolii, a takich rzeczy w Bieszczadach nie zaobserwujemy.

bieszczady

Autor: Przemyslaw Kozuch
Źródło: http://www.flickr.com
Z innej strony, patrząc na te okolice, na Bieszczady atrakcje, to znaczy przyjazne niskie góry, ogromne obszary zalesione i przestronne połoniny, wydają się one idealnymi miejscami do zamieszkania oraz przebywania w tamtym miejscu, a biorąc pod uwagę dostępność dzikich zwierząt (jeszcze obecnie Bieszczady zamieszkuje wiele ginących, niespotykanych gdzie indziej w Polsce, rodzajów zwierząt) nie widzi się nic dziwnego w takim starym osadnictwie. W wielu bieszczadzkich miejscowościach prowadzono wykopaliska archeologiczne, odnaleziono tam pozostałości kultury łużyckiej, a nawet wyraźne wpływy celtyckie – zobacz Polańczyk.

Bliższe współczesności osadnictwo jest datowane na czasy średniowiecza: pojawili się tam przybysze z innych części naszego kraju, Węgier i Wołoszczyzny (wołoscy koczownicy). Dużo wiosek oraz małych miejscowości bieszczadzkich założonych zostało faktycznie w tamtych czasach: dawna Solina (zalana wodami zalewu) wzmiankowana jest już w piętnastowiecznych dokumentach.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na opisywany temat, kliknij na odnośnik do wpisu (https://www.eccotravel.eu/p/australia) – informacje tu zawarte są bardzo interesujące.

Na Tym terenie krwawe piętno odcisnęły starcia z ukraińską partyzantką (UPA) oraz bardzo fatalna w skutkach akcja Wisła – ogromna akcja przesiedleńcza, w skutek której własne rodzinne tereny była zmuszona opuścić większość pierwotnych mieszkańców Bieszczad. Dzisiejsi mieszkańcy to przede wszystkim przybysze z różnych rejonów naszego kraju.

Bieszczady

Autor: Andrzej Wójtowicz
Źródło: http://www.flickr.com
Po tak smutnych przejściach Bieszczady na szczęście się podniosły: dzisiaj, wciąż z rysem typowym dla bieszczadzkiej dziczy, są coraz popularniejsze turystycznie. Infrastruktura wzięta ze współczesności zapewnia pełną dostępność sportów typowo górskich, wodnych jak i stacjonarnych miejskich uciech. Dzisiaj wypoczynek w tym regionie to duża radość dla gości z Polski oraz spoza naszego kraju (przeczytaj artykuł Bieszczady atrakcje).

Jeśli będziesz zdania, że zawarte w tym tekście informacje są ciekawe, przeczytaj ponadto szczegóły w linku części do skuterów. Będą tam równie wartościowe dane.

Nie jest to jeszcze bardzo skomercjalizowany region, dlatego ten, kto poszukuje spokoju oraz relaksu wśród dźwięków natury, odnajdzie je w Bieszczadach.