Składki ZUS i konsekwencje ich nieopłacania. Co zrobić, gdy zostaną naliczone odsetki?

W dużej ilości przypadków pracodawca ma obowiązek zapłacenia składek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tak samo za siebie jak też za zatrudnionych pracowników musimy uiścić odpowiednią kwotę opłaty za ZUS.

Czasami

dokumenty na stole

Autor: Historyworks
Źródło: http://www.flickr.com

zdarza się, że nasi pracownicy zmieniają nazwisko- w takim przypadku konieczne jest zgłoszenie tej zmiany do urzędu. Jeżeli następuje taka zmiana nazwiska ZUS (więcej – zmiana nazwiska zus) oraz inne urzędy muszą być jak najszybciej o tym powiadomione, by zachować prawidłowe dane we wszelkiej dokumentacji na temat konkretnego pracownika. Jako pracodawcy musimy wypełnić odpowiedni druk, który został specjalnie stworzony w celu uaktualnienia danych osób płacących składki ZUS. Czasem zdarza się także, iż oprócz zmiany danych osobowych, w wyniku zawarcia aktu małżeństwa nasz pracownik staje się także współpracownikiem małżonka. W takim przypadku często zmienia się typ opłacanych składek tudzież podatków jakie mają obowiązywać pracownika. Ten fakt również powinniśmy uwzględnić wysyłając dokumenty do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które dotyczą zmiany nazwiska zatrudnianego pracownika. Kiedy zdarzy nam się zapomnieć o uregulowaniu składek ZUS, z pewnością zostaną nam naliczone dodatkowe koszty. Żeby ich uniknąć powinniśmy ściśle przestrzegać wyznaczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych terminów zapłaty za siebie tudzież pracowników. Odsetki ZUS są naliczane jeśli nie uregulujemy w terminie płatności. Warto wiedzieć: Cena Biznesu. W takim przypadku konieczne będzie zapłacenie jednocześnie kwoty ubezpieczenia jak też naliczonych odsetek.

ślub

Autor: Chris Game
Źródło: http://www.flickr.com

Nie można osobno zapłacić za odsetki i ubezpieczenie, należy tej płatności dokonać w jednym rachunku, który dotyczy określonego okresu płatności. Jeśli nasze odsetki nie przekraczają ustawowej kwoty, nie musimy regulować płatności za odsetki. Niezapłacone odsetki od zaległości ZUS mają również inne konsekwencje (zobacz – szczególnie poważne jeśli przez dłuższy czas zalegamy z naliczonymi składkami. Można utracić nasze ubezpieczenie albo Zakład Ubezpieczeń Społecznych może ściągnąć naszą należność z naszego konta bankowego.
Żeby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji niepłacenia składek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, musimy w terminie dokonać zapłaty za siebie tudzież pracowników.

Podobał Ci się ten post? Jeżeli tak, zgłąb dodatkowe zagadnienia, jakie z pasją omówiliśmy w najnowszym artykule (https://www.studioprinter.pl/na-co-nalezy-zwrocic-uwage-przy-projektowaniu-reklamy-zewnetrznej.html;www.studioprinter.pl/szybka-zmiana-koloru-samochodu-dzieki-oklejeniu-auta-folia.html).

Naliczone koszty za opóźnienie nie będą będą problemem, jeżeli zapłacimy je w zadanym terminie razem z zaległą należnością za ubezpieczenie.