Poczuj uroki Szklarskiej Poręby i jej malownicze zakątki

Wśród zielonych lasów, w dolinie rzeki Kamienna, na stokach Gór Karkonoszy i Gór Izerskich, rozciąga się magiczny ogród pradawnych dziejów, obyczajów, wierzeń, magii i przyrody. Jego panem jest Duch Gór, zwany Liczyrzepą.

szklarska poręba

Autor: Karol K
Źródło: http://www.flickr.com
Do Szklarskiej Poręby warto przyjechać pociągiem. Po drodze minąć górskie tunele, równocześnie rozkoszując się pięknymi izerskimi widokami. Szklarska Poręba może bez oporów być uznana za mineralogiczną metropolię naszego kraju. W pobliskich terenach znajdywano takie minerały jak ametyst – minerał o fioletowym zabarwieniu, kryształ górski – bezbarwny minerał, agat, akwamaryn, a nawet kamienie księżycowe. Porą zimową dominuje narciarstwo biegowe i zjazdowe. Kiedy śniegi topnieją pod wpływem wiosennych promieni słonecznych, wyłaniają się dla globtroterów liczne szlaki rowerowe i trasy pieszych wędrówek, o różnorodnym stopniu trudności.

Odsłania się bardzo lubiana, przede wszystkim przez najmłodszych, gra terenowa Magiczny Szlak Ducha Gór – trasa turystyczna, zabawa, historia i natura w jednym. Myśląc o Szklarskiej Porębie trzeba wspomnieć o Walończykach, narodzie który od XII wieku docierał z zachodniej i południowej Europy, w poszukiwaniu pokładów złota i innych skarbów tej ziemi. Niektórzy z nich dorobili się tu wielkiego bogactwa. Szlak Waloński zaprowadzi nas do punktów, w których historia sięga czasami czasów średniowiecza.

Opracowaliśmy dla Ciebie następne przyciągające notki na ciekawiący Cię dział. Przejdź do następnego artykułu oraz czytaj wpis.

Niedaleko płynnie Złoty Potok, w którym dziś już trudno odnaleźć okruchy złota, łatwiej może kawałki ametystów. Będąc w Szklarskiej Porębie koniecznie trzeba zawędrować do malowniczego wodospadu Kamieńczyka – najwyższego w polskich Sudetach i wodospadu Szklarka. A kolejką linową wjechać na Szrenicę.

Poczytaj więcej w opracowaniu (https://www.uroczysko7stawow.pl/) podobnego artykułu – są w tamtym miejscu umieszczone niezwykle pożyteczne wiadomości, które z pewnością docenisz w praktyce.

Podczas wjazdu kolejką linową na szczyt Szrenicy, roztaczać się będą przed nami przeurocze pejzaże Kotliny Jeleniogórskiej i Gór Izerskich. Ze Szrenicy, trasami turystycznymi można dotrzeć do Śnieżnych Kotłów – pozostałości epoki lodowcowej. Śnieżne Kotły to przykłady alpejskiego pejzażu w Karkonoszach. Na koniec wędrówki po Szklarskiej Porębie i okolicach, na Skwerze Radiowej Trójki możemy sfotografować się na tle odcisków ust znanych dziennikarzy. Po całodniowej wycieczce, warto jeszcze zatrzymać się w Szklarskiej Porębie, rezerwując zakwaterowanie w hotelu (hotel w Szklarskiej). Znalezienie noclegu nie nastręczy kłopotu, ponieważ baza noclegowa i hotelowa jest wystarczająco rozwinięta. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę słowa „baza noclegowa hotel Szklarska Poręba”. Hotele w Szklarskiej Porębie zapewniają wszystko to, co jest konieczne do regeneracji sił przed dalszą wędrówką.