Istota faktoringu

Wartość rynku faktoringowego w Polsce wzrasta z roku na rok. Usługi tego typu zdobywają coraz ogromniejszą wziętość oraz stanowią poważną konkurencję dla tradycyjnych metod finansowania firm.

impreza firmowa

Autor: FotoPlus Collective
Źródło: http://www.flickr.com
Faktoring jest to efektywne narzędzie finansowe, które doskonale się sprawdza w teraźniejszych gospodarczych warunkach, w czasach, kiedy przedłużone terminy płatności stały się zwyczajnym elementem w aktywności wielu polskich firm. Istotą faktoringu jest krótkoterminowe finansowanie przez specjalistyczną jednostkę faktoringową bądź bank kredytu kupieckiego udzielanego przez firmę (faktoranta) jego odbiorcom. W operacji faktoringu bierze udział za każdym razem trzech kontrahentów. Faktor oraz faktorant grają aktywną rolę, trzeci – adresat towarów i usług jest stroną pasywną. Inicjatorem transakcji będzie biznesmen, który udziela swoim odbiorcom handlowego kredytu. Faktor jest gotów finansować ten kredyt, przyjmując od faktoranta wierzytelność.
Zazwyczaj klientem firmy faktoringowej będzie przedsiębiorstwo produkcyjne czy też handlowe, posiadające duży poziom należności a także odczuwające brak kapitału obrotowego.

Chcesz pogłębić swą wiedzę z tego zagadnienia? Służymy pomocą. Trzeba wejść na kolejną stronę i tam dowiedz się więcej (https://psmtechnik.pl/kasetony,10,pl) szczegółów.

Z faktoringu zazwyczaj korzystają biznesmeni, jacy nie posiadają stałych adresatów, sprzedają z odwleczonym czasem zapłaty, chcą utrzymać płynność finansową przedsiębiorstwa a także zwiększać obroty. Firmy faktoringowe z reguły są skłonne do podejmowania ogromniejszego ryzyka finansowego niż banki. Nie każdy jednak może zostać ich klientem.

Należy mieć na względzie, że faktor nabywa handlowe wierzytelności, zatem przejmuje do nich prawa. Stąd podstawowym elementem kooperacji w transakcji faktoringowej jest sama wierzytelność.