Zarządzanie domowymi finansami – zasady

Bez względu od finansowej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, powinniśmy rozSądnie planować jak też kontrolować swe wydatki. Jakim sposobem możemy racjonalnie kierować naszym budżetem domowym? Oto nieco porad.

rynek

Autor: Diego Cupolo
Źródło: http://www.flickr.com
Załóż zeszyt albo plik z kalkulacyjnym arkuszem, w jakim notować będziesz wszystkie swoje wydatki. Notuj wszystkie pozycje ze wszelkich sklepowych paragonów.

Jeśli zaciekawił Cię niniejszy materiał, to nie zwlekaj i zobacz szczegóły na stronie. Z pewnością przekonasz się, że w tamtym miejscu również są to bardzo ciekawe informacje.

Na koniec miesiąca przeznacz chwilę po czym sprawdź swoją listę. Możesz być zaskoczony, bo okaże się, że systematycznie wydajesz nieduże pieniążki na rzeczy, których zupełnie nie potrzebujesz. Dzięki wykluczeniu podobnych wydatków możesz zaoszczędzić w skali miesiąca (nie powiadając już o skali całego roku) całkiem pokaźne kwoty.

Stałym kosztem domowego gospodarstwa będą wszelkie wydatki, jakie z rozmaitych względów zmuszony jesteś ponieść. Będą nimi na przykład: pożyczka pozabankowa Hapi pożyczki (zobacz pożyczki pod zastaw nieruchomości wrocław) spłacać trzeba, rachunki za telefon czy ogrzewanie. Kosztem stałym na pewno będzie też żywność – dobrze jest oszacować koszta dań konsumowanych w domu i jedzenie „na mieście”. Jeśli posiadasz samochód, staraj się obliczyć koszta spalanego paliwa w przeliczeniu na dany miesiąc i zastanów się, czy jest to w twym przypadku stały koszt, czy może zmienny. Szacunek stałych kosztów umożliwi zdefiniowanie zapasu gotówki, którą można zaoszczędzić co miesiąc oraz poświęcić na wybrany cel.

Zastanów się nad kartką papieru, z czego można zrezygnować albo na co wydajesz najwięcej pieniędzy – najłatwiej jest rozpocząć od pozycji, jakie pojawiają się najczęściej a także bez których możesz spokojnie funkcjonować. Przykładem mądrej optymalizacji jest ograniczenie liczby kaw, jakie w przeciągu miesiąca nabywasz w drodze do pracy.