Wypełniając pity, popełniamy wiele błędów, niektóre z nich mogą narazić nas na nieprzyjemne implikacje, warto zatem je poznać

Nadzwyczaj często składamy zeznanie podatkowe na ostatnią chwilę. Właśnie wtedy, zaganiani, możemy popełnić wiele błędów, które z kolei przyczynią się do konieczności nanoszenia poprawek. Dobrze będzie więc zobaczyć, jakie pomyłki przy wypełnianiu pitów najczęściej popełniamy.

podatek

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
pit 37

Autor: swimboy1
Kiedy zatem będziemy skrupulatnie przeglądać nasze pity 2015 pod kątem bezbłędności (sprawdź pełną ofertę na tej stronie), dobrze będzie zwrócić uwagę czy nie przekręciliśmy przypadkiem cyfr NIP-u albo peselu, gdyż jest to jeden z najpowszechniej występujących błędów. Wystarczy nawet drobna zamiana dwóch cyferek, a już całe zeznanie nadaje się do korekty. Zdarza się i tak, iż składający mylą własny NIP z NIP-em firmy, w której pracują – należy pamiętać, iż w formularzu pit 37 za każdym razem wpisujemy swój NIP. Jeszcze jednym niedopatrzeniem jest przesyłanie do fiskusa przeterminowanych pitów. Nie można zapominać, że prawo może ulegać zmianie z roku na rok, a co za tym idzie, zmianie ulegają reguły rozliczania pitów. Nie dziwi więc, że trzeba zaopatrzyć się w bieżące formularze. Okazuje się też, że podatnicy bardzo często, w trakcie uzupełniania formularzy pit 37, popełniają błędy przy odliczaniu ulg podatkowych.

Wielu podatników ma także kłopot z właściwym przesłaniem 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Lepiej sprawdzić czy, gdy wypełnialiśmy pity 2015 albo gdy będziemy to robić w następnych latach, numer KRS danej fundacji czy stowarzyszenia jest poprawny. W przeciwnym wypadku gotówka może nie dotrzeć do celu. Następnym niedopatrzeniem, o które nietrudno, jest pomylenie ze sobą arkuszy pit 37 i pit 36 – każdy z nich służy do zupełnie innych rozliczeń, zatem wysłanie tego nieprawidłowego będzie skutkować obowiązkiem wprowadzenia korekty.

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie się przed błędami jest drobiazgowe sprawdzenie wypełnionego formularza przed wysłaniem go. Warto nawet oddać go do sprawdzenia rodzinie, możliwe, że oni znajdą błędy, które nam umknęły. Oczywiście możemy też skorzystać z usług fachowców. Na pewno oszczędzi nam to wiele czasu potrzebnego na wypełnienie pitu, ale będziemy musieli pożegnać się z mniejszą lub agencja pracy za granicą kalisz większą ilością pieniędzy. Pamiętajmy jednak, że nawet jeżeli nasz pit 37 zostanie wypełniony przez specjalistę, to za pomyłki i tak odpowiadamy my – -> przeczytaj na stronie.