Czy warto rozliczać deklarację pit przed internet

Jeśli w danym roku podatkowym uzyskałeś jakikolwiek dochód powinieneś rozliczyć się z fiskusem. Podstawą rozliczenia formularza PIT jest druk, który otrzymasz od swojego pracodawcy. Przeważnie jest to PIT – 11, który dotyczy każdego, kto pracował na przykład na umowę o pracę. Przesłanie tego rodzaju dokumentu należy do obowiązku każdego płatnika. Oczywiście warto także dopilnować, by PIT – 11 dostać w terminie.

Obecnie wypełnienie zeznania rocznego jest bardzo łatwe, gdyż możemy to zrobić w formie elektronicznej. Aby to zrobić trzeba pobrać gotową aplikację ze strony Ministerstwa Finansów. Aplikacja e – Deklaracje, podobnie jak klasyczny formularz trzeba wypełnić w aktualnej wersji z danego roku. Złożenie zeznania na nieaktualnym formularzu to najczęstszy błąd popełniany przez podatników. W tym wypadku korzystanie z programu e – Deklaracje jest wygodniejsze, gdyż raz zainstalowany na komputerze program każdego roku sam przypomni nam o aktualizacji.

Jeśli wpiszemy w przeglądarkę frazę pit (polecamy program do rozliczeń pit) program, znajdziemy wiele tego typu komercyjnych aplikacji. Niektóre są szeroko rozbudowane i posiadają wiele dodatkowych funkcji. Zwłaszcza pomocne są wbudowane kalkulatory, a także funkcja, dzięki której dany formularz wypełniamy etapami. Zamiast

Zbliżenie na kalkulator

Autor: Robert Couse-Baker
Źródło: http://www.flickr.com

niezrozumiałych formułek program zada nam uproszczone pytania. Zaznaczając odpowiedzi symultanicznie wypełnia właściwe rubryki w elektronicznym formularzu. Jest bardzo łatwa w obsłudze forma rozliczenia, którą zdecydowanie warto polecić, zwłaszcza wszystkim tym, którzy z składają zeznanie podatkowe po raz pierwszy (poradnik-podatnika-jak-przekazac-1-podatku-za-2014-na-organizacje-pozytku-publicznego/). W ten sposób zaoszczędzimy też mnóstwo czasu, gdyż papierowe PITy trzeba zdać bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym lub za pośrednictwem poczty. W obu przypadkach, jeśli robimy to tuż przed 30 maja, powinniśmy się liczyć z koniecznością stania w kolejce. Przesyłając PIT za pomocą internetu możemy to zrobić w dowolnym momencie, nie wychodząc ze swojego domu.

Oczywiście tego typu rozwiązanie wciąż nie jest prosta dla wszystkich. Zazwyczaj starsza osoby, które nie radzą sobie z obsługą komputera, preferują formularze tradycyjne. Utrudnieniem w w tej sytuacji będzie również brak dostępu do internetu. Dlatego na razie nieprędko internetowa forma składania zeznania podatkowego stanie się normą, chociaż każdego roku coraz więcej obywateli wysyła swój PIT właśnie drogą elektroniczną. Tymczasem państwo wdraża już kolejny etap cyfryzacji administracji publicznej i w w 2015 roku to urząd wstępnie wypełni za nas PIT. Dostęp do swojego formularza otrzymamy poprzez zalogowanie się na swoim profilu podatnika.