Co roku trzeba rozliczać się z urzędem skarbowym. Sprawdź jak zrobić to najszybciej

Każda osoba pracująca na podstawie umowy o pracę otrzymuje co miesiąc wynagrodzenie na podstawie przygotowanej przez pracodawcę listy płac. Jej sporządzeniem zajmuje się zwykle kadrowa lub księgowa, przy czym lista taka zawiera wszelkie niezbędne do pobrania składki na ubezpieczenia, a także zaliczkę na podatek.

Zaliczka jest pobierana z góry i może się zdarzyć, że pod koniec roku pracownik miał pobrane więcej

zobacz więcej

Autor: Abdulla Al Muhairi
Źródło: http://www.flickr.com

pieniędzy niż należy, jednak w tych okolicznościach może oczekiwać ewentualnego zwrotu z chwilą kiedy będzie się rozliczać z US. Każdego roku do dnia 30 kwietnia każda osoba fizyczna pozyskująca dochody czy to w formie wypłaty czy renty, czy też z innych tytułów musi się rozliczyć. Pracodawca lub inny płatnik składek wysyła pracownikowi, czy też odbiorcy pieniędzy na początku roku pit, za pomocą którego ten drugi ma możliwość rozliczyć się z fiskusem.

Masz chęć poznać inne tak samo praktyczne sugestie? Jeżeli tak, to zobacz tu (https://webtec.pl/), a na pewno nie odczujesz rozczarowania.

Zadanie nie jest skomplikowane o ile otrzymujemy jednolite wynagrodzenie co miesiąc i to z konkretnego źródła dochodów. W wielu przypadkach jednak sprawa jest bardziej zagmatwana – rozliczamy się z umowy o pracę, na dodatek z umowy o zlecenie lub pobieramy zasiłek (zobacz zasiłek dla bezrobotnych kwota) czy naukowe stypendium. Czasem też dostajemy dodatki, które również musimy uwzględnić w PIT, albo bierzemy dodatkowo rentę. W takiej sytuacji, aby łatwiej rozliczyć się opłaca się zastosować odpowiedni program, który spokojnie pobierzemy z internetu.

Jeśli chodzi o pit program do ściągnięcia wyszukamy nie tylko na stronie US, ale także na wielu innych portalach podejmujących tematykę finansową czy społeczną. Korzystanie z takiego programu jest niezwykle wygodne, gdyż wystarczy tylko wprowadzić potrzebne informacje w zaznaczone miejsca, a program samoczynnie podliczy wymagany podatek. Jeżeli więc poprawnie uzupełnimy potrzebne dane w rozliczeniu nie powinno być błędów. Gdyby jednak coś poszło nie tak i niezbędna będzie korekta, również przy pomocy omawianego programu możliwe będzie jej dokonanie.

Wysłanie PIT drogą internetową jest nie tylko prostszą, ale szybszą metodą na zrealizowanie tego obowiązku (jest to także możliwość aby oddać darowiznę na OPP – przeczytaj jak przekazać 1%). Poza tym szybciej otrzymujemy należny zwrot, ponieważ urząd także może na tej podstawie dokonać szybszego rozliczenia z nami. Zatem warto rozliczać się za pomocą dedykowanych programów online, które są bezpłatne.